Pisaliśmy już o tym, jak ważna jest skuteczna i dobrze zaplanowana profilaktyka zdrowia zębów w przypadku dzieci. Najmłodsi siłą rzeczy nie mogą zająć się tym sami, a więc rodzice i opiekunowie muszą dołożyć wszelkich starań, aby ich jama ustna miała się jak najlepiej. Wśród specjalizacji w ramach stomatologii musimy w tym momencie wyróżnić pedodoncję. Jest to dział, który zajmuje się tylko i wyłącznie problematyką zdrowia zębów u dzieci – i to na różnych etapach ich życia. Pamiętajmy bowiem, że człowiek nie dostaje stałego uzębienia zaraz po narodzinach.

W pierwszym okresie życia dziecko w ogóle nie ma zębów, ale nie są one potrzebne. Noworodki nie przyjmują bowiem pokarmu stałego, ale ich dieta opiera się na mleku matki, czasami na mleku następnym, jeśli są problemy z laktacją. Potem pojawiają się obiadki w postaci zupek i przecierów, które także nie wymagają od dziecka zębów. Wkrótce rozpocznie się proces ząbkowania – dziecku będą wyrastać zęby przejściowe, zwane zębami mlecznymi. Będą one pozwalały na spożywanie pokarmów stałych i gryzienie.

Proces wzrostu zębów mlecznych wiąże się z bolesnością. Jeśli jest ona bardzo dokuczliwa, warto udać się do pedodonty, który zaordynuje odpowiednie preparaty. Mają one zwykle postać łagodzących maści oraz żeli, którymi smaruje się bolące miejsca. W wieku około ośmiu lat rozpocznie się z kolei proces wypadania mleczaków. W ich miejsce urosną zęby stałe, które przy dobrych wiatrach posłużą już do końca życia. Na tym odcinku pedodonta może pilnować właściwego układania się zgryzu u dziecka.

nowa formuła leku Arixtra to efekt badań nad lekami