Dobry gabinet dentystyczny to nie tylko fachowiec, choć oczywiście jego rola jest kluczowa. Prawda jest jednak taka, że nawet najlepszy specjalista nie będzie w stanie wykonywać usług w zakresie stomatologii na odpowiednim poziomie, jeżeli nie będzie posługiwał się najwyższej jakości sprzętem. Obecnie rynek jest bardzo nasycony akcesoriami, które są obiektem pożądania lekarzy. Również w Polsce można bez problemu kupić najbardziej zaawansowane narzędzia, które pojawiają się w klinikach stomatologicznych oraz w gabinetach, w których realizowana jest prywatna praktyka.

Sercem każdego gabinetu jest unit stomatologiczny, czyli fotel dentystyczny zintegrowany z różnymi innymi urządzeniami. Składa się on także z lampy dentystycznej, zestawu wierteł, aparatury do odsysania śliny z ust pacjenta, myjki wodnej do oczyszczania miejsc po wierceniu oraz innych elementów. Zaawansowane unity są sterowane elektronicznie i połączone ze sprzętem komputerowym, przydatnym na przykład przy dozowaniu znieczulenia. Bardzo istotne są też mniejsze narzędzia używane w czasie zabiegów.

Przed rozpoczęciem pracy z każdym pacjentem lekarz stomatolog powinien zdezynfekować sprzęt wielokrotnego użytku lub wymienić na nowe elementy jednorazowe (na przykład elastyczną końcówkę ssaka do śliny). Z kolei takie narzędzia jak lusterka dentystyczne czy elementy służące do diagnostycznego penetrowania ubytków muszą być przy każdym pacjencie wyjmowane z hermetycznie zamkniętych opakowań, a następnie wyrzucane do pojemnika z odpadkami.

szczepienie żółtaczka