Na koniec zajmiemy się tym, co jest bardzo ważne we współczesnej stomatologii, czyli protetyką. To jeden z bardziej rozwiniętych działów dentystyki, a specjalizacja w tym zakresie należy do naprawdę dochodowych. Chodzi oczywiście o odtwarzanie zębów, które uległy erozji w wyniku choroby lub uszkodzenia mechanicznego. Protezy są stosowane u pacjentów, którzy utracili zęby stałe, a chcą normalnie funkcjonować w społeczeństwie, cieszyć się jedzeniem, życiem i relacjami towarzyskimi. Możliwości w tym zakresie są naprawdę szerokie, ponieważ protetyka chętnie sięga po nowoczesne metody.

Dobry protetyk nie tylko potrafi perfekcyjnie „zainstalować” nowe zęby w jamie ustnej pacjenta. Musi także przygotować protezę, która będzie zgodna z indywidualnymi uwarunkowaniami. To wymaga poszerzonego wywiadu, a także umiejętności plastycznych. Niektóre gabinety stomatologiczne oferujące usługi w zakresie protetyki zatrudniają fachowców od projektowania i produkcji protez. Czasami są to osoby, które skończyły odpowiednią szkołę i dysponują tytułem technika dentystycznego (protetyka).

Kluczowe znaczenie przy produkcji dobrej jakości protezy ma po pierwsze precyzja odwzorowania (zamiennik musi idealnie pasować do jamy ustnej pacjenta), a po drugie jakość użytych materiałów. W cenie są szczególnie te tworzywa, które najlepiej imitują wygląd naturalnych zębów. Zbyt biała proteza może wyglądać nienaturalnie i tym samym nie spotka się z pozytywnym odbiorem otoczenia oraz samego pacjenta. Ponadto tworzywo musi być bardzo wytrzymałe, a nawet twardsze aniżeli uzębienie naturalne.

http://www.gsk.com.pl/produkty/Avamys-27-5.html