Nasze zęby wymagają troski na różnych poziomach i nie zawsze problemy, które się pojawiają mają charakter groźnych schorzeń, które w skrajnych sytuacjach mogą się kończyć nawet utratą zębów. Szczęśliwie są też sytuacje, gdy problem ma charakter głównie estetyczny, co nie znaczy, że nadaje się do pominięcia w leczeniu. Takim zjawiskiem jest narastanie kamienia nazębnego, który pojawia się w jamie ustnej każdego z nas. Powstaje on w procesie zwapniania płytki nazębnej. W jego skład wchodzą drobinki żywności, bakterie i złuszczane komórki nabłonkowe. Charakter kamienia sprawia, że nie usuniemy go podczas regularnego mycia zębów.
Jedynie stomatolog jest w stanie skutecznie usuwać kamień nazębny, stąd w ofertach gabinetów znajdują się zabiegi jego usuwania. Nie ma na ten moment środka myjącego ani ogólnodostępnej szczoteczki, która byłaby w stanie wyeliminować problem. Współczesne techniki dają dentystom kilka różnych metod, którymi można usunąć kamień. Najbardziej powszechne jest piaskowanie, w trakcie którego ząb jest płukany wodą pod ciśnieniem, do której dodano specjalne drobinki czyszczące. Ponadto stosowane są także techniki piezoelektryczne oraz magnetostrykcyjne.
Estetyczne problemy związane z obecnością kamienia nazębnego są w dużym stopniu uzależnione od tego, jaką barwę przybierze jego warstwa. To już zależy od różnych czynników, przede wszystkim od naszej diety. Osoby, które piją dużo kawy i herbaty będą musiały zmagać się z ciemniejszym, a więc bardziej widocznym kamieniem. Podobnie rzecz się ma z palaczami. Co do zasady kamień jest zawsze ciemniejszy aniżeli tkanka zębów.