Nasze zęby nie różnią się pod pewnymi względami od innych partii ludzkiego ciała. Przede wszystkim mogą chorować. Nie jest bowiem tak, że zagrożeniem dla nich są jedynie ubytki. Istnieje katalog chorób zębów – nie jest może tak szeroki i skomplikowany jak w przypadku innych specjalności medycznych, jednakże lekceważyć go nie wolno. Do najpoważniejszych schorzeń zębów, z którym borykają się miliony pacjentów na świecie, należy próchnica. Wynika ona z tego, że jama ustna stwarza wyborne warunki do rozwoju bakterii. Część z nich atakuje zęby i może prowadzić do ich stopniowej erozji.

Kluczem po powstania próchnicy jest narastanie płytki nazębnej, która gromadzi się stopniowo na powierzchni naszych zębów. Mikroby żywią się płytką i stają się coraz silniejsze. Dzięki temu mogą atakować tkankę zębową. Aby znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia próchnicy, starajmy się regularnie usuwać płytkę. Uda się to, jeśli będziemy stosować wysokiej jakości pasty renomowanych producentów, jak też porządne szczoteczki. Niektóre z nich są zachwalane przez wytwórców jako dedykowane w walce z płytką nazębną.

Oczywiście próchnica pojawi się wtedy, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Sama obecność płytki nazębnej nie wystarczy, ponieważ mają ją wszyscy, ale nie każdy ma problemy próchnicowe. Kluczowe czynniki wymieniane przez współczesną stomatologię to wspomniane bakterie, podatność zębów mająca charakter wrodzony, duża ilość spożywanych cukrów (najgorsze są sacharoza, fruktoza oraz glukoza) i mijający czas. Rozwój próchnicy wymaga czasu, dlatego systematycznie chadzajmy na przeglądy i myjmy zęby dokładnie.

Relvar