Bodaj najważniejszą, a na pewno jedną z najważniejszych kwestii związanych z dbałością o zęby jest trzymanie ręki na pulsie. Jak już wspomnieliśmy na początku, nie jesteśmy w stanie sami stwierdzić, czy z naszym uzębieniem wszystko jest dobrze. Poza objawami, które są odczuwalne i zauważalne dla pacjentów istnieje cały szereg symptomów, które wymagają profesjonalnej diagnostyki. To już rola dla dentysty, więc należy umawiać się na regularne wizyty kontrolne, zwane potocznie przeglądami. Jest to podstawowa usługa dentystyczna świadczona w każdym fachowym gabinecie.

Z punktu widzenia stomatologa przegląd bywa cenną okazją, aby pozyskać nowych pacjentów. Zaufanie jest bardzo ważne, dlatego od pierwszej sekundy lekarz powinien robić na pacjencie dobre wrażenie. W większości gabinetów przeglądy są całkowicie bezpłatne. Klient-pacjent może zapoznać się z wyglądem gabinetu, sposobem pracy dentysty oraz jego podejściem do wykonywanego zawodu. Bardzo często na tej pierwszej wizycie umawiana jest kolejna, w trakcie której podejmowane są już konkretne działania.

Często pojawiają się pytania o to, co jaki czas powinniśmy stawiać się u dentysty na dokładnym przeglądzie. Generalnie obowiązuje zasada, że należy robić to raz na pół roku – i rzeczywiście taka siatka czasowa wydaje się rozsądna. Z reguły w ciągu sześciu miesięcy w naszych zębach nie rozwiną się poważne zmiany chorobowe, które przebiegałyby bezobjawowo. Jeśli będziemy działać metodycznie i konsekwentnie, nasze uzębienie będzie się miało dobrze.